• יו"ר: ד"ר ריבה טאומן
  • וועד: ד"ר אולג שומייקו, ד"ר אייל רוזנצווייג, ד"ר אריה אוקסנברג
  • מנכ"ל: פרופ' אשר טל
  • מרכז וועד: ד"ר משה לאודון
שינה

האם מי שישן מעט שעות בלילה בהכרח יהיה עייף יותר בבוקר?

מחקר שפורסם ב-Sleep Medicine הראה כי ניתן להשתמש בגלי קול להשראת שינת גלים איטיים ממשוכת יותר, עם הטבה בערנות וריכוז של אנשים עם חסך שינה

21.03.2021, 12:38

חסך שינה כרוני נמצא קשור לשגיאות תעסוקתיות ותאונות דרכים. השראת שינת גלים איטיים לאורך חלק גדול יותר של הלילה יכול לסייע בהקלה על החסכים הקוגנטיביים המקושרים לחסך שינה כרוני. עם זאת, היקף השיפור בערנות וריכוז בעקבות גירוי אקוסטי המשרה פעילות גלים איטיים (Slow Wave Activity-SWA) עדיין איננו מבוסס היטב. זאת במיוחד בהתחשב בהשראה של SWA בלילות רצופים.

במחקר אקראי מוצלב עם סמיות כפולה השתתפו 25 אנשים בריאים (בני 32.9±8.2 שנים; 16 נשים) אשר ישנים מעט בימי החול. המשתתפים הרכיבו מכשיר גירוי אקוסטי אוטומטי לשני לילות רצופים. צלילים אקוסטיים (באורך 50 מילישניות) הושמעו בתחילה ב-up-phase של הגל האיטי, ולאחר מכן במרווחים קבועים של שניה אחת מתחילת זיהוי שלב N3י(STIM), או גלי קול לא שמיעים בשלבי עוררות דומים (SHAM) עד יקיצה או מעבר לשלב שינה אחר. מבדק סובייקטיבי לרמת ערנות (KSS)/עייפות (Sam-Perelli) נבדק במהלך היומיים שלאחר מכן ומבדק ערנות אובייקטיבי של ערנות (MSLT) וריכוז (PVT) נבדקו לאחר שני הלילות עם גירוי בגלי קול.

תוצאות המחקר הדגימו שלאחר לילה אחד של גירוי בגלי קול, נצפתה עליה באנרגיית הגלים האיטיים (Slow wave energy-SWE) בקרב 68% מהנבדקים, עם עליה מובהקת של 17.7% (p=0.01) בממוצע זמן גלים איטיים. גירוי במהלך שני לילות רצופים נמצא קשור באופן מובהק לעליה של 22.2% ב-SWAי(p=0.08). SWE היה יציב מאוד על פני שני הלילות עם גירוי STIM (ICC של 0.93, p<0.001) וכמחצית (56%) מהנבדקים סווגו כ'מגיבים' (11/25) או 'לא מגיבים' (3/25) לטיפול. מבדקים במהלך היום הראו כי הנבדקים הרגישו ערניים יותר לאחר כל לילה עם הגירוי של גלי הקול (p<0.05), עם שיפור אובייקטיבי בריכוז במהלך היום השני לאחר שני לילות עם הגירוי.

שימוש בגירוי בגלי קול הצליח להגביר את ה-SWA לאורך שני לילות רצופים, עם שיפור בערנות וריכוז ביום המחרת. בשל שונות גדולה בין נבדקים, יש לבדוק השפעות קצרות טווח לצד השפעות ארוכות טווח של גירוי זה על מנת לאבחן תגובות שונות לטיפול זה. ממצאים של החוקרים הראו כי שימוש בגירוי אקוסטי על מנת להשרות משך SWA ארוך יותר יכול להקל על החסכים בערנות וריכוז האופיניים לשינה מוגבלת.

מקור: 

Charmaine Diep, et al. (2021) “Acoustic enhancement of slow wave sleep on consecutive nights improves alertness and attention in chronically short sleepers” Sleep Medicine, May 2021. Vol. 81, p. 69-79. doi.org/10.1016/j.sleep.2021.01.044

נושאים קשורים:  שינה,  גירוי חושי,  עירנות,  ריכוז,  גלי קול,  מחקרים
תגובות