• יו"ר: ד"ר ריבה טאומן
  • וועד: ד"ר אולג שומייקו, ד"ר אייל רוזנצווייג, ד"ר אריה אוקסנברג
  • מנכ"ל: פרופ' אשר טל
  • מרכז וועד: ד"ר משה לאודון
מחקרים

הפרעות שינה בקרב מטופלים דרמטולוגיים

הימצאות הפרעות שינה בקרב מטופלים דרמטולוגיים שכיחה מאוד ומהווה נטל משמעותי

21.11.2021, 17:27
נדודי שינה (אילוסטרציה)
נדודי שינה (אילוסטרציה)

הנושא של הפרעות שינה איננו מאופיין בצורה מספקת בקרב מטופלים דרמטולוגיים. לכן מטרת המחקר הייתה לבחון את ההימצאות, הנטל והגורמים הקשורים להפרעות שינה בקרב אוכלוסיית מטופלים דרמטולוגיים.

במסגרת המחקר גייסו החוקרים 800 מטופלים ואספו מידע אודות מאפייני הגרד של המטופלים ומידע סוציו-דמוגרפי וקליני. החוקרים השתמשו בשאלונים מתוקפים על מנת להעריך את הפרעות השינה, מצוקה נפשית, איכות חיים הקשורה לבריאות ותפוקה בעבודה.

תוצאות המחקר הדגימו כי שני שלישים מהמטופלים ענו על הקריטריונים של שינה גרועה, אשר נמצאה קשורה למצוקה נפשית, איכות חיים ירודה וירידה בתפוקה בעבודה. עוד נמצא כי מטופלים עם ציון ממוצע של 5 ומטופלים עם ציון מקסימלי של 6.5 לפי סולם אנלוגי חזותי המודד גרד, היו בסיכון גבוה יותר לסבול מהפרעות שינה הקשורות לגרד. כמו כן, נמצא כי עוצמת הגרד וההחמרה הלילית תרמו באופן בלתי תלוי להפרעות השינה. יתרה מכך, נמצא כי למצוקה נפשית הייתה אף השפעה גבוה יותר על הפרעות השינה בהשוואה לגרד וניתן היה להסביר עד שליש מהקשר בין עוצמת הגרד להפרעות שינה באמצעות מצוקה נפשית.

Staquis
Pfizer
RX
Not covered by the Health basket
Staquis

OINT.: 2.5, 30, 60, 100 g. Should be applied twice dly. to affected areas. The drug is for topical use only and not for ophthalm., oral, or intravag. use. Topical tmt. of mild- moder. atopic dermatit. in pts. 2 yrs. of age and older. C/I: Hypersens.

ממחקר זה עולה כי הימצאות הפרעות שינה בקרב מטופלים דרמטולוגיים נפוצה מאוד, ומהווה נטל משמעותי על מטופלים אלה. מחקר זה מדגים את החשיבות של בחינת הפרעות שינה במטופלים הסובלים מגרד עוצמתי ומצוקה נפשית. כמו כן, למטופלים אלה נדרש טיפול מונע גרד וטיפול פסיכולוגי הולם על מנת לסייע להם לחזור לדפוסי שינה סדירים.

מקור: 

Spindler M. et al. Journal of the American Academy of Dermatology (2021). https://doi.org/10.1016/j.jaad.2021.04.015

נושאים קשורים:  מחקרים,  גרד,  הפרעות שינה,  מצוקה נפשית,  איכות חיים
תגובות