• יו"ר: ד"ר יואל רייטר
  • גזבר: פרופ' ריבי טאומן
  • מזכיר: פרופ' אביב גולדברט
  • מנכ"ל: פרופ' אורנה ציסינסקי
  • מרכז ועד: פרופ' יצחק ברוורמן
  • ועדה מדעית: מר אורי מנדלקורן, פרופ' איריס חיימוב, ד"ר אלכס גיללס-הלל
  • ועדת ביקורת: פרופ' אשר טל, ד"ר לילך קמר, ד"ר שמואל גולדברג
מחקרים

האם דיאטה קטוגנית מביאה לשיפור בתסמיני מיגרנה ובאיכות השינה?

נמצא כי התמדה בתזונה קטוגנית מביאה לשיפור במדדים אנתרופומורפיים, ירידה בהפרעות השינה ולהטבה בתסמיני מיגרנה

20.06.2023, 17:31
דיאטה קטוגנית (צילום: אילוסטרציה)

מטופלים עם מיגרנות סובלים לעיתים קרובות מהפרעות בשינה. החלפה לתזונה קטוגנית (Ketogenic Diet - KD) מהווה חלופה לטיפול המקובל עבור מיגרנות. מטרת מחקר זה הייתה להעריך את ההשפעה של KD על תלונות בנוגע לשינה במטופלים עם מיגרנות ולאשש כי השינויים בתבניות השינה מקושרות להשפעה של השינויים בתזונה על כאבי הראש.

בין ינואר 2020-יולי 2022 החוקרים גייסו 70 מטופלים רצופים עם מיגרנות אשר החלו KD כטיפול מניעתי. החוקרים אספו מידע אנתרופומורפי, ומידע על עצימות ותדירות התסמינים יחד עם מידת ההגבלה הנובעת מתסמיני מיגרנה וכן תלונות סובייקטיביות הנוגעות לשינה (כגון; נדודי שינה), איכות שינה לפי מדדים של PSQI [Pittsburgh Sleep Quality Index] ועייפות במהלך היום [excessive Daytime Sleepiness - EDS] שנמדדה בעזרת מדד העייפות על שם אפוורת' [Epworth Sleepiness Scale - ESS].

תוצאות המחקר הדגימו כי לאחר שלושה חודשים של KD נצפו שינויים משמעותיים במדדים אנתרופומורפיים כמו BMI ומסת שומן חופשית וכן נצפתה הטבה משמעותית בחומרת המיגרנות (דהיינו ירידה בעצימות, תדירות והגבלה). כמו כן נצפתה ירידה בתלונות על נדודי שינה (T0: 60% לעומת T1:י40%; p<0.001). באופן דומה, נצפתה ירידה בשיעור המטופלים שסבלו מאיכות שינה ירודה לאחר הסתגלות ל-KD (T0: 74.3% לעומת T1:י34.3%; p<0.001). בנוסף, נצפתה ירידה בהימצאות של EDS לאחר ההתערבות (T0: 40% לעומת T1:י12.9%; p<0.001). שינויים במאפייני השינה לא נמצאו קשורים לשיפור במצב המיגרנה או במאפיינים האנרתרופומורפיים.

מסקנת החוקרים הייתה כי לראשונה הוצג כי KD יכול לשפר את מצב השינה של מטופלים עם מיגרנות. מעניין לציין כי ייתכן ול-KD יש השפעות מיטיבות על השינה אשר אינן מקושרות באופן ישיר לשיפור במדדים אנתרופומורפיים או במאפייני המיגרנה.

מקור:

Merlino G, Tereshko Y, Pez S, Dal Bello S, Pittino A, Di Lorenzo C, Filippi F, Lettieri C, Belgrado E, Gigli GL, Valente M. Sleep of migraine patients is ameliorated by ketogenic diet, independently of pain control. Sleep Med. 2023 Jul;107:196-201. doi: 10.1016/j.sleep.2023.05.006. Epub 2023 May 9. PMID: 37209426.

נושאים קשורים:  מחקרים,  דיאטה קטוגנית,  מיגרנה,  נדודי שינה,  עייפות
תגובות