• יו"ר: ד"ר יואל רייטר
  • גזבר: פרופ' ריבי טאומן
  • מזכיר: פרופ' אביב גולדברט
  • מנכ"ל: פרופ' אורנה ציסינסקי
  • מרכז ועד: פרופ' יצחק ברוורמן
  • ועדה מדעית: מר אורי מנדלקורן, פרופ' איריס חיימוב, ד"ר אלכס גיללס-הלל
  • ועדת ביקורת: פרופ' אשר טל, ד"ר לילך קמר, ד"ר שמואל גולדברג
מחקרים

דרכי ביצוע בדיקות סקר להפרעות נשימה בשינה בילדים עם תסמונת דאון

נמצא כי בדיקה עם Sonomat יעילה לצורך זיהוי הפרעות נשימה בשינה בילדים תסמונת דאון, במקום בדיקת פוליסומנוגרפיה פולשנית

20.11.2023, 16:50

ילדים עם תסמונת דאון (Downs Syndrome - SD) זקוקים לעבור מספר מבדקי שינה במהלך שנות הילדות על מנת לאבחן ולנטר הפרעות נשימה בשינה (Sleep Disordered Breathing - SDB). מחקרים קודמים הדגימו כי ילדים עם DS אינם סובלים היטב את החיישנים של הפוליסומנוגרפיה (Polysomnography - PSG). Sonomat הינו מכשיר ללא מגע אשר אושש בעבר עבור ילדים בעלי התפתחות תקינה ועל ידי מבוגרים. במחקר זה החוקרים ביקשו להשוות בין הרישומים של PSG ושל Sonomat, שבוצעו במקביל, עבור ילדים עם DS על מנת לבדוק האם Sonomat מתאים לשימוש במבדקי שינה של ילדים עם DS.

50 ילדים עם DS שעתידים לעבור בדיקות PSG גוייסו מתוך מעבדת השינה של בית החולים Queensland לילדים. מדדי שינה ונשימה מוסכמים נבחנו בעזרת concordance correlation coefficients (CCC), בעוד זיהוי וסיווג של SDB בוצע בעזרת סמנים כגון רגישות, סגוליות, יחסי הסתברויות ועקומות אופייניות למסווג.

תוצאות המחקר הדגימו כי בהשוואה של מדדים כגון מדד אפניאה-היפופניאה (CCC של 89%, רווח בר-סמך של 95%, 76-93) ומדד אירועים חסימתיים (CCC של 74%, רווח בר-סמך של 95% 44-88), ישנה התאמה טובה בין Sonomat לבין PSG. ה-Sonomat הדגים יכולת יוצאת דופן בזיהוי נוכחות או היעדר SDB (שטח שתחת העקומה של 0.97, רווח בר-סמך של 95%, 0.93-1), אך בשל מגבלות גודל המדגם לא ניתן היה להעריך את היכולת של ה-Sonomat לסווג את חומרת ה-SDB.

מסקנת החוקרים הייתה כי בדיקה קלה ולא פולשנית עם Sonomat מהווה שיטה מיטבית לביצוע בדיקות סקר ל-SDB בילדים עם DS. יש צורך בעוד מידע על מנת לבחון את התאימות שלו בסיווג ודירוג חומרת SDB, את השימוש שלו במתאר ביתי ואת התועלת בקבוצות של נבדקים אחרים עם הפרעות התפתחויות נוספות.

מקור:

Collaro AJ, Sclip KD, Pinzon Perez WF, Chawla JK. Contactless sleep monitoring using the Sonomat in children with Down syndrome. Sleep Med. 2023 Sep;109:104-109. doi: 10.1016/j.sleep.2023.06.028. Epub 2023 Jun 28. PMID: 37429108.

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפרעות נשימה בשינה,  תסמונת דאון,  פוליסומנוגרפיה
תגובות