• יו"ר: ד"ר יואל רייטר
  • גזבר: פרופ' ריבי טאומן
  • מזכיר: פרופ' אביב גולדברט
  • מנכ"ל: פרופ' אורנה ציסינסקי
  • מרכז ועד: פרופ' יצחק ברוורמן
  • ועדה מדעית: מר אורי מנדלקורן, פרופ' איריס חיימוב, ד"ר אלכס גיללס-הלל
  • ועדת ביקורת: פרופ' אשר טל, ד"ר לילך קמר, ד"ר שמואל גולדברג
מחקרים

הקשר בין תוכן חלום וגיבוש זיכרון

במטה-אנליזה זו נמצא כי קיים קשר חיובי בין חלומות על משימת למידה לבין שיפור בזיכרון, במיוחד בשלב השינה ללא תנועות עיניים מהירות

28.12.2023, 17:35
שינה בקשישים (צילום: אילוסטרציה)

ההופעה התדירה של מידע חדש שנלמד בחלומות מעידה על כך שתוכן החלום מושפע מגיבוש הזיכרון. מחקרים רבים בדקו השערה זו על ידי שאלה האם חלימה על משימת למידה קשורה לשיפור הזיכרון, אך התוצאות לא היו עקביות.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Sleep, החוקרים ביקשו לקבוע את עוצמת הקשר בין חלומות הקשורים ללמידה ושיפור הזיכרון לאחר השינה.

החוקרים חיפשו בספרות מחקרים שהכשירו את המשתתפים במטלת למידה לפני השינה ולאחר מכן בדקו את הזיכרון שלהם לאחר השינה, וקישרו שיפור בזיכרון לאחר השינה עם המידה שבה חלומות שילבו תוכן ממשימת הלמידה. 16 מחקרים נכללו לאחר הסקירה, שיחד דיווחו על 45 השפעות.

תוצאות המחקר הדגימו כי קיים קשר חזק ומובהק סטטיסטית בין חלימה הקשורה למשימה וביצועי זיכרון [הבדל ממוצעים מתוקנן (SMD) = 0.51, רווח בר סמך 95%: 0.28-0.74, p < 0.001]. בין מחקרים המשתמשים בפוליסומנוגרפיה (polysomnography), קשר זה היה מובהק סטטיסטית עבור חלומות שנאספו מהשלב של שינה ללא תנועות עיניים מהירות (NREM) (n=10), אך לא עבור חלומות שנאספו משינה עם תנועות עיניים מהירות (REM) (n=12). היה קשר מובהק בין חלימה לזיכרון עבור כל סוגי משימות הלמידה שנלמדו.

החוקרים סיכמו כי מטה-אנליזה זו מספקת ראיות נוספות לכך שחלומות על משימת למידה קשורה לשיפור בזיכרון, מה שמרמז שתוכן החלום עשוי להוות אינדיקציה לגיבוש זיכרון. יתר על כן, החוקרים דיווחו על ראיות ראשוניות לכך שהקשר בין חלום וזיכרון עשוי להיות חזק יותר בשנת NREM בהשוואה ל-REM.

מקור:

Lauren Hudachek, Erin J Wamsley, A meta-analysis of the relation between dream content and memory consolidation, Sleep, Volume 46, Issue 12, December 2023, zsad111, https://doi.org/10.1093/sleep/zsad111

נושאים קשורים:  מחקרים,  שינה,  חלומות,  שנת REM,  זיכרון
תגובות